ОШ “Нестор Жучни” представила своју креацију од отпада: Огњена, дама олимпијаде

ЛАЛИЋ - У оквиру друштвено-одговорне акције за школе “Конструкција од отпада”, ученици ОШ “Нестор Жучни” из Лалића су израдили уметнички рад који симболизује олимпијске игре. Реч је о фигури даме у белом, која носи хаљину од чепова и делова пластичних флаша, заставу олимпијаде, шешир и минђуше од папира и чепова, и глобус са маслиновим листовима. Назив ове креације је Огњена, пошто олимпијада почиње паљењем ватре.

Идеја за овај пројекат је потекла од ученика, који су желели да представе олимпијаду као догађај који повезује спортисте из целог света у духу мира и фер-плеја. Француска је била изабрана као земља домаћин олимпијаде 2024. године, па је Огњена обучена у бело, боју која се повезује са модом, лепотом и елеганцијом те земље. За израду Огњене је употребљено 3 680 чепова, преко 500 флаша, пет хамера, најлон за низање и папир. Ученици су сакупљали чепове и флаше, бушили их и низали на најлон, секли папир и хамер, лепили и слагали делове. У раду је учествовало 18 ученика из 1. и 4. разреда, као и прошлогодишњи четвртаци, који су већ имали искуства са сличним пројектима.

Координаторка овог пројекта је  чланица нашег Удружења, учитељица Далиборка Марковић, која је истакла да је Огњена више од само конструкције од отпада. Она је резултат креативности, мастије, сарадње и емпатије ученика, који су показали да могу да ураде нешто драстично да смеће постане фантастично. Она је такође посвета Огњену, сину учитељице Марковић, који је пре три године преминуо у 20. години живота. Ученици су желели да Огњена буде као звезда на небу, која светли и греје. Огњена је сада креација, маскота и уметнички рад, који ће дочекивати госте у школи и преносити поруку о важности екологије, спорта и образовања.

Ова креација је једна од десет награђених између стотину пристиглих радова на адресу ЦСР који је у сарадњи са Министарством просвете по други пут оргнизовао овакву акцију.