Музеј учитеља

  Представнице града Сомбора - заменица градоначелника Љиљана Тица и чланица  градског већа за културу и образовање Анита Стојаков, примиле су у уторак 16. августа   Валерију Николић - председницу НО УСУ, Татјану Колар- председницу Скупштине УСУ и Ружицу Вукелић председницу  Удружења сомборских учитеља. 

Представнице Удружења су дошле са идејом за  оснивање Музеја учитеља  у Сомбору и намером да за ту исту идеју добију подршку и партнера  у   градској управи    и  жељом да  Град ову изузетну  намеру   подржи. 

Сомбор је град који у европском контексту , а на просторима Западног Балкана и шире, баштини најстарију традицију образовања учитеља и то га чини препознатљивим у сверама образовно-педагошке традиције и праксе, зато му оправдано припада улога али и задатак да сачува сећање на историјски настанак најјзначајније професије на свету - а то су учитељи!

Обе стране су се сагласиле да је ово велики пројекат и да изискује много више од једног састанка , да подразумева укљученост стручњака из многих бранши , као и ангажовање разних институција, да захтева  и време и новац и да оснивање једне нове институције у граду није ни мало лаган процес. Али битан је први корак - јер свако путовање управо и почиње тим првим кораком!   Удружење има јасну мисију и визију: следеће године биће тачно 245 година од како  су се  у Сомбору кроз разне реформе образовали и још увек образују  будући просветитељи народа. Музеј би својом тематиком свакако био добро повезан са Педагошким музејом у Београду ( чије су  оснивање  својевремено пре више од 120 година такође  иницирали учитељи). Овакав  музеј би , осим поставки које би садржавао, требао  у депоима да сакупља и чува значајну грађу везану за теорију и праксу учитељевања.  Музеј би такође  требао да садржи и  учионицу са могућношћу емитовања видео записа , филмских и сличних пројекција, али одржавање посебних стручних часова или свечаних часова који окупљају учитеље, али и туристе.

Разговарало се  о потреби успостављања значајније сарадње са Педагошким факултетом и подизањем на  виши ниво,  о будућим активностима намењемин деци током зимског и летњег распуста, о потребама самог Удружења, као што је  поседовање сопствених просторија  због лакшег и функционалнијег деловања, а такође су још једном изнете похвале на рачун манифестације „У бојама деце“ која је остварила велики значај не само на локалном , него и на регионалном нивоу.