Државни семинар из математике за учитеље

30.01.2021. одржан је онлајн семинар за учитеље. Организатор овог семинара било је Друштво математичара Србије. На семинару је било речи како треба да се организује додатна настава из математике за математичко такмичење.

Теме које су биле заступљене,а увек се појављују су: магични квадрат, математички ребуси, сабирање, одузимање, множење и дељење природних бројева, пребројавање геометријских фигура и пребројавање скупова бројева. Сви учесници семинара су се трудили да објасне и дају што једноставније начине за решавање сложених задатака.

Циљ овог семинара је да се учитељи едукују  у припреми ђака који могу да раде ову врсту задатака. Није довољно само препознати ученика за додатну наставу, потребно га је систематично водити кроз цео процес како би он могао касније  и сам да истражује, доноси закључке и успоставља релације логичких судова.

Пошто су ученици од 8 до 10 година специфични у свом начину размишљања, сваки од датих примера је сликовито представљен и има логично решење на основу цртежа. Цртежи су праве помоћу којих се одређују познате и непознате вредности, а могу се исти ти задаци решавати и правоугаоницима.

Највише наших симпатија ипак су придобили магични квадрати јер је предавач успео да буде не само занимљив и сликовит, него и веома једноставан и јасан у свом излагању. Препорука је да посетите овај вебинар и сами се уверите у целу причу.